Fotobanky a danenie

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod castyhost » 6. březen 2019 14:36

Jestli si tahame prirozeni tak jsi vyhral ;-)
Hodnocení: 0
castyhost
 
IP: 2a00:1028:8b43:9082:d446:a69d:2d94:f3xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod admin » 6. březen 2019 14:42

castyhost píše:Jestli si tahame prirozeni tak jsi vyhral ;-)


Nevím, co tam provádíš ty, ale já tu jen diskutuji :)
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod basti » 6. březen 2019 15:12

Já nemám jen fotobanky na ŽL, mám tam i další činnosti na fakturu, výnos z investic, životko, hypotéka, HPP => velice snadno jde něco podělat, přehlédnout nějakou slevu na dani atd.

Málokdo si uvědomuje, že přiznání příjmů z fotobank není z pohledu ČR práva zas tak jednoduché, a skoro pokaždé vám tety na úřadě řeknou něco blbě! Neexistuje jednoznačná metodika a co vám jeden FÚ bez problémů vezme, to je na jiném FÚ neprůchodné.

Nezapomínejte, že úředníci nenesou žádnou odpovědnost za kraviny, které vám nakukají, pokutu platíte vy! Mě taková legrace málem vyšla na 100 tisíc pokuty, takže od té doby si už dávám pozor a různé tlachy jako "to za 2 hodinky vyplním sám" beru s velkou rezervou. Také už mi několik lidí říkalo, jak byli zpětně "podávat vysvětlení" k nějaké platbě před 3-5 lety, hodně štěstí až to budete někde dohledávat a řešit s úřednicí, která ani neví co je PayPal...
+raso Hodnocení: +1
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 6. březen 2019 18:36

Jo, jo, různí jsou lidé... :| Jen mi vysvětlete kdo bude po nějakém čase platit pokutu, penále, atd. z rozdílu mezi odečtenými 60% když daníte fotobanky na živnost a 40% když je daníte správně podle autorského zákona... To zatáhne ten poradce? Jestli ano, tak do toho jdu také... ;) Jestli to budete platit vy, tak... :? :roll:
Když mne s nápadem danit fotobanky na živnost a odečítat 60% před časem z FÚ vyhodili, šel jsem za právníkem a ten bohužel potvrdil jejich stanovisko. Dokonce to prý může být bráno jako daňový podvod... Tak nevím, nevím...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2019 18:46

Hoste zakázkové focení na svatbách je živnost nebo autorská tvorba?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 6. březen 2019 19:03

Tady nejde o tzv. soustavnou činnost. Svatba je ZAKÁZKA pro konkrétní osobu. Pro fotobanky netvoříte na zakázku, ale do depositu. Právnický rozbor tady nebudu vypisovat.
Bohužel to tak je...
Se mnou polemizovat nemusíte.
Koneckonců spisovatel také soustavně píše, ale danit může jen podle autorského zákona... ;)
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 6. březen 2019 19:10

Ten kdo má ŽL na fotografické služby, by měl striktně oddělovat příjem ze zakázek od příjmu z fotobank. Svatba 60% fotobanky 40% odpočet. Myslím, že jim nedá příliš velkou práci to při kontrole vašich účtů rozlišit...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2019 19:11

Tedy rozdíl jestli jsem to správně pochopil je v tom, že autorská tvorba může sice znamenat soustavnou činnost (malíř soustavě maluje), ale nahodilý prodej výsledků činnosti. Zatímco živnost znamená dohodnout se s někým na práci (např. focení na svatbě) a dostat za ni zaplaceno. Fotobanky jsou sice soustavná činnost, ale nahodilý prodej výsledků práce, nedostanou se předem dohodnuté peníze za vynaloženou práci. Podle toho tedy by fotobanky měly být autorskou činností. ... Hm, tak to je blbý :| ... No jo ale co v tom případě řemeslníci, kteří něco vytvoří a pak to prodávají na trhu - také prodají náhodně a ne dohodou na zakázku. Jejich prodej se velmi podobá naší činnosti (a dokonce paušál z živností řemeslných je 80%). Hm, tak zas nevím.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod Host » 6. březen 2019 19:28

Přesně tenhle dotaz s řemeslníky jsem také vznesl... Je to prý i nějak definované v zákoně, nechce se mi to hledat. Bylo mi řečeno, že skoro cokoliv mohu prohlásit za autorské dílo, ale obráceně to nejde (poškodil bych stát) .
Třeba se takhle půjde vyhnout pakárně s EET při maloprodeji "autorizovaných" výrobků na trhu...
Hodnocení: 0
Host
 
IP: 193.86.92.1xx

Reputace: 0

Re: Fotobanky a danenie

Příspěvekod PandaWild » 6. březen 2019 19:45

Rozdíl mezi námi a řemeslníkem na tržnici bude v tom, že on prodává hmotné předměty (obvykle neuměleckého charakteru), zatímco autorské honoráře znamenají příjmy z užití nebo poskytnutí práv z duševního vlastnictví, což je náš případ.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé

cron