Doklady ke zdanění

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod TXX » 3. únor 2020 22:47

Stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2019 dle GFŘ

https://www.financnisprava.cz/cs/financ ... d-42-10275
+shalom3 Hodnocení: +1
TXX
 
IP: 185.67.188xx

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod basti » 5. únor 2020 21:14

A zase tu máme každoroční evergreen, kdy tady různí chytráci radí něco nepřiznávat nebo podávat výpis z účtu, kam si posílám prachy z PayPalu, ignorovat vynucené plátcovství DPH u fotobank v EU atd. - jestli stojíte o těžký průser, směle do toho!

1) Prodej na fotobankách JE soustavná činnost za účelem zisku = podnikání. Není absolutně co diskutovat, buď jsem na pracáku, nebo podnikám!

2) Převod z mého PayPalu na můj účet v ČR není příjem = NEJDE to takto přiznávat! Některý FÚ vám to vezme, ale je to špatně a při zpětné kontrole je to vážné riziko potíží!

3) Při prodeji přes fotobanky v EU poskytujete SLUŽBU (!!!) a tedy dle zákona musíte být plátci DPH anebo osoba identifikovaná k DPH.

4) Úředníci běžně neví, zejména u plateb ze zahraničí, nemají s tím zkušenost atd. - NIKDY nevěřím úředníkovi, nenese právní odpovědnost. Úředníka si smíte nahrávat, popřípadě chtějte vše písemně. Lhaní (úmyslné u neúmyslné) je z jejich strany naprosto běžná praxe, ale pokutu a lítání po správních řízení budete řešit VY!

5) Ideální je podat to přes daňového poradce, který zodpovídá za správnost. Pak nese odpovědnost on a úředníci se v tom nešťourají. Za mě nemá cenu riskovat pokuty a doplatky + soudní/správní tahanice v řádu vyšších desítek až prvních stovek tisíc kvůli ušetřeným 3 tisícům.

6) Že vám něco pár let prošlo nic neznamená. Znám ze svého okolí několik případů, kdy dotyční museli naklusat na úřad a zpětně dokládat nějaké prodeje, když na český FÚ dorazily po pár letech papíry z IRS. Americké fotobanky W8-BEN prokazatelně odevzdávají a zcela jednoznačně doputují až do ČR.

Každý svého štěstí strůjcem, obětujte nějakou korunu za konzultaci u dobrého účetního nebo daňového poradce. Více podrobností + diskuze zde: https://stockphotography.cz/jak-na-dane ... -fotobank/
+Baldion Hodnocení: +1
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod ivusakzkrabice » 5. únor 2020 23:12

shalom3 píše:Zabývala jsem se dříve také účetnictvím a řekla bych tedy k tomu toto. Jakési vlastní faktury nemá smysl vystavovat, protože faktura je vždy doklad, který jedna strana vystaví, druhá strana obdrží a schválí a poté proplatí. Stejně tak nemá smysl předávat ani výpisy z Paypalu, v mém případě z PP účtu platím i řadu věcí - např. nákupy SW, nákupy na e-bay a pod. Já to řeším tak, že si nechám vygenerovat na Paypalu výpisy, které pak natáhnu do tabulkového procesoru (Excel, Calc) a vyfiltruji příchozí platby. Zvlášť sečtu UDS a EUR a součet vynásobím celoročním kurzem stanoveným pro danou měnu ČNB. Pokud by chtěl finanční úřad něco kontrolovat, předala bych jako doklad ty výpisy z PP a vyznačila bych na nich příjmové částky.


Beru to raději tím denním kurzem, tím, že mám naštěstí tak malé a málo časté výdělky, tak se to vede dobře poctivě, prostě hodím do tabulky s kurzem, který v den příjmu na paypal byl, když na to přijdu, že to přiběhlo na paypal.. Takže v v prosinci už mám obvykle připraveno na daně a čekám na svého hlavního a vedlejšího chlebodárce až mi dopadlají potvrzení o příjmech.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2404
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +719

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod ivusakzkrabice » 5. únor 2020 23:27

basti píše:A zase tu máme každoroční evergreen..


Bububu.

Myslím, že každý, kdo se pořádně začte do webu fotobanky.cz, tak tam najde všechno. Admin to má zpracované od A do Z. Možná chybějí drobné aktualizace, ale nikdy jsem neměla problém, že by mi tu někdo špatně poradil. A kdo je tu dýl, tak ví od koho jsou jakékoliv rady relevantní.. (asi né moc od těch, co si říkají HOST a nemají stálý login..)

Hlavní je nepropadat panice a bohužel nespoléhat na to, že na FU někdo ví jak na fotobanky..

..Já letos potila daňové s tím, že jsem byla na mateřské a rodičáku, ale současně si přiznával daňovou úlevu partner.. Tak jsem ještě zvědavá, zda si mne nepozvou..

Jinak jsem koukala, že začátečníkům by mohlo pomoci i tohle: https://www.idnes.cz/finance/dane/dane- ... p_dane_sov
Osobně jsem to však nezkoušela, ale prý je to udělané dobře.

Co se týče pojištovny, tak kdo má přístup do MojeVZP, tak jejich klikací přiznání je fakt dobře stupidní, že ho dá každý.

A OSSZ neřeším, když tam někdo 10 let pracuje, tak ví kam přinést čokoládu a kdo to za něj vyplní :) Jen mi do toho teď hodila vidle chřipková, ale až přejde tak z toho kouká i hodinové volno bez mrňouse, než si ho tam všichni pomuchlaj :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2404
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +719

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod shalom3 » 6. únor 2020 01:28

Ohledně kurzu pro přepočet se domnívám, že je vhodné přece jen použít jednotný kurz. Citace z pokynu
====
Pokyn č. GFŘ-D-42 Stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2019 podle § 38 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2019
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2019.
====

(Většina z nás nevede účetnictví, ale pouze daňovou evidenci)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4478
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1043

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod Host » 6. únor 2020 02:44

Mily Basti, jste konfliktni magor, konflikty vyhledavajici. Pro mne a vetsinu normalnich lidi plati to, na cem se dohodnou v dobre vuli s uredniky na FU. Nikdy za svuj pomerne dlouhy zivot se mi nevymstil slusny dotaz a komunikace s kompetentnimi lidmi. At uz to byli nestastni zamestnanci jakehokoliv uradu, nebo obecne zatracovani policajti, tzv. fizlove. Vzdy plati, ze jak do lesa rvete, takove se vam dostane ozveny. Nechte si ty blbe kecy a zavadejici, strasici informace pro sve pribuzne. Howgh.
-basti Hodnocení: -1
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod Host » 6. únor 2020 03:02

Jeste doplnim, doporucuji tzv. informace Bastiho konzultovat na patricnem Fu. Fotobanky nejsou zadna soustavna cinnost - zivnost, ale autorsky honorar. Nekdy se divim kde se v nekterych lidech bere tahle potreba delat vlny. Sebepotvrzeni??? To vam za to nekdo plati Basti?
-basti Hodnocení: -1
Host
 
IP: 85.163.114.xx

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod fisa » 6. únor 2020 09:21

Host píše:Jeste doplnim, doporucuji tzv. informace Bastiho konzultovat na patricnem Fu.


Bába s kolegyní na mě před léty koukali jak na trotla, co že to vlastně dělám a proč je s tím otravuju a poslali mě na živnosťák. Za mě tedy FÚ určitě nedoporučuji. Našel jsem si poradce, který už fotobanky řešil a hotovo. (jak bylo napsáno - stačilo se řídit článkem na fotobanky.cz)
Hodnocení: 0
Naposledy upravil fisa dne 6. únor 2020 09:22, celkově upraveno 1
fisa
 
Příspěvky: 18
Registrován: 4. prosinec 2013 12:45

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod Niki2 » 6. únor 2020 09:22

(Většina z nás nevede účetnictví, ale pouze daňovou evidenci)[/quote]

Můžu se zeptat k čemu vést daňovou evidenci když asi většina fotobankéřů daní paušálem, který je jednoznačně výhodnější?
Hodnocení: 0
Niki2
 
IP: 2a02:8309:8941:dd00:e098:a8cf:3b11:bdxx

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod GreatWhite » 6. únor 2020 10:31

:D A zase tu máme každoroční evergreen, kdy basti vytáhne katastrofický scénář, plný umučených a popravených fotobankéřů
Hodnocení: 0
GreatWhite
 
Příspěvky: 480
Registrován: 29. březen 2016 23:30

Reputace: +150

PředchozíDalší

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé