Doklady ke zdanění

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod basti » 6. únor 2020 11:12

Každý je hrdina a v pohodě, než dojde obálka s pruhem. A najednou vám ten hodný a milý úředník, který vám tak "dobře" poradil, nasolí pokutu a lítáte s právníkem po správních řízeních. Takže žijte dál v blažené naivitě, že vám se to stát nemůže...

Mně už se stalo, stejně jako několik mým dobrým známým v okolí i členům rodiny.

V zásadě by mi to mohlo být jedno, ale třeba můj příspěvek aspoň někoho nezkušeného přiměje trochu myslet, než udělá pitomost. Tak zase za rok :)
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod ivusakzkrabice » 6. únor 2020 12:53

shalom3 píše:Ohledně kurzu pro přepočet se domnívám, že je vhodné přece jen použít jednotný kurz. Citace z pokynu
====
Pokyn č. GFŘ-D-42 Stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2019 podle § 38 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2019
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2019.
====

(Většina z nás nevede účetnictví, ale pouze daňovou evidenci)


Včera jsem na to taky přišla, bohužel budu muset řešit opravu, už jsem měla odeslaný FU a VZP..
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod vlastas » 6. únor 2020 12:56

Každý to má jinak. Každý FÚ to řeší jinak, to už se tu prokázalo mnohokrát. Někdo to má na živnost někdo na autorský honoráře. Nevím o tom, že by tu někdo někdy psal, že jedno nebo druhý je prokazatelně špatně.

Když jsem přišel kdysi dávno poprvé na FÚ a popsal jim co dělám, vymetli se mnou tři patra a asi sedm kanceláří. V každý kanceláři, každému úředníkovi jsem to musel zopakovat. Už jsem mlel jak kolovrátek pořád dokola. Ale nakonec se vše vyřešilo a domluvilo.

Basti a nevím kdo ještě má v jednom pravdu. A to už se tu také řešilo. Nějaká lejstra na český FÚ opravdu chodí. Konkrétně u mě se jedná o výpisy z Kanadského FÚ. Chodí tři roky zpětně.
Hodnocení: 0
vlastas
 
IP: 178.255.168.xx

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod ivusakzkrabice » 6. únor 2020 13:00

basti píše:Každý je hrdina a v pohodě, než dojde obálka s pruhem. A najednou vám ten hodný a milý úředník, který vám tak "dobře" poradil, nasolí pokutu a lítáte s právníkem po správních řízeních. Takže žijte dál v blažené naivitě, že vám se to stát nemůže...

Mně už se stalo, stejně jako několik mým dobrým známým v okolí i členům rodiny.

V zásadě by mi to mohlo být jedno, ale třeba můj příspěvek aspoň někoho nezkušeného přiměje trochu myslet, než udělá pitomost. Tak zase za rok :)


Nemám ráda, tenhle typ příspěvků, prostě vidím jen bububu. Daně nejsou úplná ufonština a kdo si formulář poctivě projde, přečte si návody od Admina, čemu nerozumí - to si dostuduje a umí si sečíst výdělky, tak to dá.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod admin » 6. únor 2020 13:17

Niki2 píše:
(Většina z nás nevede účetnictví, ale pouze daňovou evidenci)


Můžu se zeptat k čemu vést daňovou evidenci když asi většina fotobankéřů daní paušálem, který je jednoznačně výhodnější?


Když nakupuješ hodně techniky a výdaje máš vyšší, než ti vyjde u paušálu :)
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2114
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +555

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod basti » 6. únor 2020 13:18

vlastas píše:Každý to má jinak. Každý FÚ to řeší jinak, to už se tu prokázalo mnohokrát. Někdo to má na živnost někdo na autorský honoráře. Nevím o tom, že by tu někdo někdy psal, že jedno nebo druhý je prokazatelně špatně.


Přesně tak, pro upřesnění:

Živnostenský a autorský zákon si v několika bodech odporují. České právo (a FÚ + sociálka) jednoduše nepočítají s fotobankou v USA, která funguje podle jejich pravidel (a porušuje naše).

Každý FÚ a každá sociálka mají své postupy a své vnitřní předpisy + různě zkušené úředníky s různými názory. Někde jsou v pohodě, někde jsou idioti a zmetci. Nicméně zákon je jen jeden a závazný výklad zákona určuje v případě neshody soud. Názor úředníka nebo vnitřní předpis úřadu nejsou zákon a nemají právně vůbec žádnou platnost.

V ČR neexistuje žádný závazný soudní precedens, který by jednoznačně určil pravidla - tzn. děláme to jak nejlépe umíme, ale nemusí to být správně. Nicméně existuje jednoznačné stanovisko, že prodej licencí online je SLUŽBA, tedy se na ně vztahuje nutnost být plátce/osoba identifikovaná kvůli DPH.

Pokud daňové přiznání řeší daňový poradce, je to jeho odpovědnost. Pokud to dělá účetní nebo vy sami, je to vaše odpovědnost.

Papíry z amerického IRS dorazily na FÚ cca po 3 letech.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod basti » 6. únor 2020 13:47

Nemám ráda, tenhle typ příspěvků, prostě vidím jen bububu. Daně nejsou úplná ufonština a kdo si formulář poctivě projde, přečte si návody od Admina, čemu nerozumí - to si dostuduje a umí si sečíst výdělky, tak to dá.


Viz příspěvek výše, neexistuje žádný závazný právní výklad potvrzený soudem, jak se to správně daní. Fotobanky v USA to řeší podle jejich práva, které se vylučuje s českým autorským zákonem, příjmy řeší podle anglosaského práva, což by v ČR bylo naprosto nepřípustné.

My to obcházíme nějakýma berličkama typu výpis z PayPalu nebo čestné prohlášení. Úředník na FÚ to zkousne, dobrý. O 2-3-5 let se úředník vymění/udělá namátkovou kontrolu/přijde udání/dorazí něco z IRS.... a může být problém. Většinou se to nějak srovná a zalepí, ale občas taky ne.

Když mám daňového poradce, je to jeho problém. Když to přiznávám sám, je to můj problém.

Pokud někdo jede úplně načerno na podpoře, pak je tu pokuta za nedovolené podnikání, vracení podpor, doplatky atd. - klidně i roky zpětně. Proto jsem fakt alergický na rady typu "když je to pár korun ročně, tak to nepřiznávej" nebo "přiznej to až po první výplatě".
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod zdenat5 » 6. únor 2020 15:10

Zákon to definuje takto:
Plátcem daně z přidané hodnoty je podnikatel (fyzická nebo právnická osoba), který vykonává ekonomickou činnost a jeho obrat za 12 předcházejících kalendářních měsíců přesáhl částku 1 000 000 Kč. :lol: :lol: :lol:

Povinně musí být plátcem DPH i podnikatel, který podniká mezinárodně v rámci Evropské Unie.

Váš obrat je součtem částek, které jste získali za tato plnění:
Poskytnutí služby
Prodej zboží
Pronájmy
Finanční příjmy
Převod nemovitosti atd.
https://comeflexoffice.cz/kdo-je-platce ... vidi_zakon
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
zdenat5
 
Příspěvky: 626
Registrován: 21. listopad 2013 12:43

Reputace: +132

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod zdenat5 » 6. únor 2020 16:20

Tohle už tak jasné není

citace:
Už víte, kdo je plátce daně. Nezapomeňte, že do této skupiny patří také identifikovaná osoba
Ta je plátcem daně jen pro přeshraniční plnění (mezi státy EU). Nemá ale nárok na odpočet. :!: Tedy zjednodušeně řečeno v České Republice zůstává neplátcem. :!: V případě, že už plátcem DPH jste, nemůžete se stát i identifikovanou osobou.

Identifikovanou osobou se stáváte:
V případě, že jste si koupili zboží z jiného členského státu Evropské Unie a hodnota tohoto zboží přesáhla 326 000 Kč za rok. Pokud se tak stane, jste osobou identifikovanou k dani ke dni, kdy celková částka přesáhla hranici 326 000 Kč.
Pokud přijmete službu s místem plnění v tuzemsku od osoby, která v tuzemsku nemá sídlo ani provozovnu. Případně v tuzemsku provozovnu má, ale ta se plnění neúčastní.
Bylo vám dodáno zboží s instalací, nebo s montáží. Do této kategorie patří také dodání zboží soustavami, nebo sítěmi od osoby z jiného členského státu Evropské Unie, nebo ze třetí země mimo EU bez ohledu na částku.
:?: Poskytli jste služby s místem plnění v jiném členském státě Evropské Unie (netýká se služeb, které jsou v jiném státě EU od daně osvobozeny). :?:
konec citace
V tom případě byla přijata DPH a měla by být zaplacena v ČR ? - tak zůstává neplátcem, nebo ne ? Já jsem se kvůli DPH EU fotobankám raději vyhla - na Alami se nacpu až za rok, ostatní v EU oželím.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
zdenat5
 
Příspěvky: 626
Registrován: 21. listopad 2013 12:43

Reputace: +132

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod hanse » 6. únor 2020 17:44

Hlavní důvod, proč se vyhybám fotobankám v EU jak čert kříže :lol:
Hodnocení: 0
hanse
 
IP: 88.103.23.xx

Reputace: 0

PředchozíDalší

Zpět na Shutterstock

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé