Doklady ke zdanění

Doklady ke zdanění

Příspěvekod Vašek » 7. leden 2020 15:16

Zdravím,
měl jsem loni dva výdělky na shutterstocku a zajímá mě co jako OSVČ mám donést za doklady mojí účetní aby mi to zahrnula do daní.
Prohrabával jsem se svým profilem na shutterstocku, ale našel jsem akorát TaxForm a ten mi podle všeho nic neřeší.
Díky za info.
Hodnocení: 0
Vašek

Reputace: 0

Re: Doklady ke zdanění

Příspěvekod PandaWild » 7. leden 2020 15:32

Jestli to je při zaměstnání, tak musíš daňové přiznání podávat sám (účetní to může jen pomoct připravit) a uvádíš tam to co přišlo na PayPal, přepočteno na Kč podle kurzu ČNB.
+zdenat5 Hodnocení: +1
PandaWild

Reputace: +1670

Příspěvekod Vašek » 7. leden 2020 16:10

Nemám klasicky zaměstnanecký poměr. Jako OSVČ mi chodí platby za vystavené faktury a fotobanky dělám při tom.
Kontroloval jsem PayPal a mám tam dvě platby od Shutterstock a jednu od Fotolie. Takže jestli to chápu správně tak neřeším co přišlo od koho a částky sečtu převedu na koruny a účetní mi to někde zanese do přiznání?
Vašek

Příspěvekod PandaWild » 7. leden 2020 16:27

Ano, částky na PayPal buď sečíst a přepočítat podle průměrného ročního kurzu, nebo přepočítat zpětně podle kurzů k datům a pak sečíst.
PandaWild

Příspěvekod duben » 8. leden 2020 09:42

Učetní bys měl podobně jako podnikatelské bankovní výspisy donést i výpisy z PayPalu, na Kč se to převede podle toho jak účtuješ zahraniční měnu, zda na základě fixního kurzu, nebo denních kurzů.

Faktury za fotobanky nejsou (ve většině případů) a dá se to řešit dvojí způsobem, buď vystavováním vlastních faktur, nebo přes autorské odměny (tam je jiné procento na paušál). Já to řeším přes autorské odměny, bez faktur je to jednodušší a podle mě i o něco lepší, protože ti to pak nepadá do kontrolního hlášení pro EU fotobanky a nebudeš muset řešit, žeti případně tvoje faktury nesedí s tím co vykazuje svému finančnímu úřadu fotobanka.

Tvoje účetní by měla vědět co s tím, takže nejlepší je konzultovat to s ní a ne s námi.
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.inlineaerobic.cz | www.cwapa.net | www.slevanek.cz
duben

Reputace: +160

Příspěvekod shalom3 » 8. leden 2020 13:02

Zabývala jsem se dříve také účetnictvím a řekla bych tedy k tomu toto. Jakési vlastní faktury nemá smysl vystavovat, protože faktura je vždy doklad, který jedna strana vystaví, druhá strana obdrží a schválí a poté proplatí. Stejně tak nemá smysl předávat ani výpisy z Paypalu, v mém případě z PP účtu platím i řadu věcí - např. nákupy SW, nákupy na e-bay a pod. Já to řeším tak, že si nechám vygenerovat na Paypalu výpisy, které pak natáhnu do tabulkového procesoru (Excel, Calc) a vyfiltruji příchozí platby. Zvlášť sečtu UDS a EUR a součet vynásobím celoročním kurzem stanoveným pro danou měnu ČNB. Pokud by chtěl finanční úřad něco kontrolovat, předala bych jako doklad ty výpisy z PP a vyznačila bych na nich příjmové částky.
+Sagi, +zdenat5 Hodnocení: +2
shalom3

Reputace: +779

Příspěvekod Host » 8. leden 2020 13:23

Kazda kontrola FU se primarne tyka tuzemskeho bankovniho uctu. Dalsi level je kontaktovani fin. uradu te, ktere zeme se kterou obchodujete. Kontrola Paypalu asi az ve spolupraci s policii v pripade velkeho pruseru.
Host

IP: 85.163.114.xx

Příspěvekod shalom3 » 8. leden 2020 13:59

O mezinárodní komunikaci úřadů v angličtině bych si nedělala velké iluze ;) . Řekla bych, že není mnoho lidí, kteří by toho byli schopní, zvláště v případě, pokud jde o částky v řádech nějakých stovek dolarů, tak by se asi práce takto kvalifikované pracovní síly nerentovala.
shalom3

Reputace: +779

Příspěvekod Painter » 8. leden 2020 14:41

shalom3 píše:Zabývala jsem se dříve také účetnictvím a řekla bych tedy k tomu toto. Jakési vlastní faktury nemá smysl vystavovat, protože faktura je vždy doklad, který jedna strana vystaví, druhá strana obdrží a schválí a poté proplatí. Stejně tak nemá smysl předávat ani výpisy z Paypalu, v mém případě z PP účtu platím i řadu věcí - např. nákupy SW, nákupy na e-bay a pod. Já to řeším tak, že si nechám vygenerovat na Paypalu výpisy, které pak natáhnu do tabulkového procesoru (Excel, Calc) a vyfiltruji příchozí platby. Zvlášť sečtu UDS a EUR a součet vynásobím celoročním kurzem stanoveným pro danou měnu ČNB. Pokud by chtěl finanční úřad něco kontrolovat, předala bych jako doklad ty výpisy z PP a vyznačila bych na nich příjmové částky.

Taky jsem to loni dělal stejně. Vygenerovat CSV tabulku a pak mazat všechny nákupy a převody na běžný účet. Teď jsem ale narazil že se dá v PP zvolit finanční přehled, zadá se rok 2019 zvolí měna vygenerovat a PDF je na světě. Je tam vidět kredit a debet. Předpokládám že ten kredit lze brát jako celkovou sumu co přišla. Jedno PDF na USD a druhé na EUR a je hotovo. Vynásobím to ročním průměrem, vytisknout a založit. Doufám že je to takto OK.
+Sagi Hodnocení: +1
Painter

IP: 31.30.173.1xx

Příspěvekod PandaWild » 8. leden 2020 14:55

shalom3 píše:...pokud jde o částky v řádech nějakých stovek dolarů, tak by se asi práce takto kvalifikované pracovní síly nerentovala.
A to jsou právě ti nejhorší, na které se FÚ musí nejvíce zaměřit!
- Tisíce fotek ve fotobankách a přiznáváte jen $500 ročně? To vám tak uvěříme, podvodníku! :evil: Nikdo není takový blázen, aby tolik makal za tak málo peněz!
+Marsan, +Sagi, +shalom3 Hodnocení: +3
PandaWild

Další

Zpět na Shutterstock