Začátek na fotobankách

Jste na fotobankách noví? Pište sem, pokud se chcete zeptat na ty nejzákladnější věci, potřebujete poradit, nebo se jen přivítat s místní komunitou.

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod PandaWild » 25. duben 2020 08:43

A taky se pozná podle vzhledu při pracovním pohovoru. Jen manažeři chodí na pohovor v kvádru a upravení. Dobrý ajťák jde na pohovor otrhaný a zarostlý.
+Baldion Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod PandaWild » 25. duben 2020 08:46

ivusakzkrabice píše:...tak si hlavně do práce nesmím brát dítě, bych ho taky na konci pracovní doby nemusela najít, že? :)...
Nebo sice dítě najdeš, ale při večerním koupání zjistíš že není Tvoje.
+Baldion, +Marian, +shalom3, +zdenat5 Hodnocení: +4
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod Dusan » 26. duben 2020 08:27

basti píše:
shalom3 píše:Jen otázečka - má smysl sypat na fotobanky špičkové fotky pořízené špičkovou technikou, když se prodají většinou za nějaké centy předplatného?


PŘESNĚ!!! Je fajn si uvědomit, že špičkové a "menšinové" fotky jde prodat za úplně jiné ceny než pár desítek centů.

Problém neobsazených témat je ten, že jde většinou buď o témata extrémně náročná/drahá (hodně modelů, lokace, technika) anebo málo prodejná.


Odpovím vám oběma najednou. Ano podle mě má to smyl, hlavně pokud už vím co a jak fotit. Jedu na full time a měsíční výdělek je pořád velice zajímavý. Jsou témata kde stačí mít poloprofi nebo i amatérské dslr(jídlo, někdy krajina,..), ale stejně je lepší mít k tom profi objektivy. Už jen kvůli kresbě, minimální době úpravy a lepšímu procentu ve schvalovaní.

Co se týče menšinových fotek a jiných cen. Odkud čerpáte ty informace, máte vlastní zkušenosti?
Pokud vím tak Getty zavřel nejakou fotobanku prodávající Macro.

Basti bez urážky, ale ty si stěžuješ na ceny a výdělky o té doby co jsem tu na fóru a to už je pěkná řádka let. ;) Vím že si měl jednu úspešnou fotku limetky a pak už se zaměřuješ spíš na focení šutrů. Tak by mě zajímalo prodáváš je někde jidne za vyšší ceny a vyplácí se to?

Jo ještě jedna věc, kontrétně někde jsem četl tvůj příspěvek, že istock jsou zloději a že nevydělám atd. Pořád jsem to odkládal a pak to zkusil a byl jsem pěkně naštvaný že jsem tomu uvěřil a začal tak pozdě. iStock mi pořád dělá vělké výdělky.
+Chalabala Hodnocení: +1
Dusan
 
Příspěvky: 139
Registrován: 4. duben 2017 12:06

Reputace: +40

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod basti » 26. duben 2020 09:29

Dusan píše:Basti bez urážky, ale ty si stěžuješ na ceny a výdělky o té doby co jsem tu na fóru a to už je pěkná řádka let. ;) Vím že si měl jednu úspešnou fotku limetky a pak už se zaměřuješ spíš na focení šutrů. Tak by mě zajímalo prodáváš je někde jidne za vyšší ceny a vyplácí se to?


1) Jo, asi sebekriticky musím přiznat, že moc brblám :) Nicméně kdyby se to vůbec nevyplácelo, tak to nedělám. Jednu dobu mi micro vydělávalo celkem fajn (asi tak 2,5x víc jak teď) a šlo to nahoru. Někdy cca 2011/2012 se to tvrdě zlomilo a od té doby tak nějak udržuju. Mám rozjeté portfolio, nějakou korunu to hodí, fotky upravuju tak jako tak.

2) Neprodávám přes macrostock, i když jsem něco zkoušel. V podstatě využívám kontaktů, loni jsem získal jeden kontrakt, co vydělal asi tolik co mikro za 2 roky. Cena fotky oproti mikro asi 80x vyšší. Jinak občas nějaká kniha, časopis a tak, cena za licenci většinou $10-$30.

3) S iStock a Getty mám velmi velký morální problém. Jsou to zloději a na tom trvám, protože i v mikro byznysu s dost podivným přístupem k autorům to je ještě o 10 levelů pod průměrem. Každý máme nějaké svoje meze, moje jsou provize v řádu centů, když jinde jsou to aspoň desítky centů - nehovoříc o nátlaku na exkluzivitu, nezrušitelných partner sales a podobně. Portfolio jsem nesmazal, ale už minimálně 5 let tam nepřidávám.

4) Úspěšných fotek mám víc než limetku, ale samozřejmě nemusím vytrubovat všechno že :) Dělám hlavně travel a krajinky, na mikro nefotím lidi. V prosinci jsem přisypal asi 100 fotek z Alp, i z míst kam se třeba nehorolezec ani nedostane. Teď mám rozpracované Norsko + další Alpy.

5) Aby bylo jasno, nedělám full time focení, je to pro mě pořád bokovka. Nikdy jsem to netvrdil, že jsem nějaký ultra pilný a nadaný nadfotograf. Na druhou stranu fotím za peníze už 19 let, něco mi rukama prošlo a ledacos už jsem vyzkoušel. Teď to mám jako koníčka, fotím co mě baví, občas něco nahrnu na mikro a hodí to nějaké $$ navíc, pěkný 13. plat.
Hodnocení: 0
Bloguju o fotobankách na www.stockphotography.cz :)
basti
 
Příspěvky: 302
Registrován: 28. červenec 2013 18:37
Bydliště: Brno

Reputace: +71

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod Návštěvník » 23. červen 2020 13:11

Ahoj,

nevíte, jestli je možné mít na jedné fotobance 2 různé, úplně oddělené účty, na které nahráváte jakožto jedna fyzická osoba?
Šlo by je pak propojit oba s jedním PayPalem?
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 89.176.52.xx

Reputace: 0

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod ivusakzkrabice » 23. červen 2020 14:26

Návštěvník píše:Ahoj,

nevíte, jestli je možné mít na jedné fotobance 2 různé, úplně oddělené účty, na které nahráváte jakožto jedna fyzická osoba?
Šlo by je pak propojit oba s jedním PayPalem?


Účet bývá svázán s údaji o tobě jakožto osobou danou jedinečným údaji, stejně jako daňové přiznání. Nedovedu si představit situaci, kdy by někdo měl potřebu mít dva účty, které stejně půjdou na jeden paypal..
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
ivusakzkrabice
 
Příspěvky: 2402
Registrován: 4. leden 2017 13:14
Bydliště: Pardubice

Reputace: +715

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod Berunin » 23. červen 2020 14:39

Leda že by chtěl mít hezké vypiplané malé portfolio na šutru jako prezentačku třeba pro creative market. Jinak nevím ale určitě to normálně nejde.jedině falešný doklad.
Hodnocení: 0
Berunin
 
Příspěvky: 54
Registrován: 5. říjen 2019 21:40

Reputace: +23

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod Petr1 » 23. červen 2020 15:35

Na Shutteru to určitě nejde: https://www.shutterstock.com/contributorsupport/articles/kbat02/Can-I-open-a-second-account?l=en_US&fs=RelatedArticle#:~:text=Our%20policy%20does%20not%20permit,with%20its%20own%20copyrighted%20material.
Jedině si založit sro.

ivusakzkrabice píše:...Nedovedu si představit situaci, kdy by někdo měl potřebu mít dva účty, které stejně půjdou na jeden paypal..


Mě napadá důvodů hned několik:
- mám pár známých, kteří umějí zajímavě kreslit a vidím tam potenciál, ale nejsou "fotobankový typ". Dokážu si představit spolupráci, kdy jim řeknu co mají nakreslit, oni to nakreslí, já to pak nahraju a o příjmy z prodeje se podělíme. Daně a administrativu bych za ně vyřídil, takže jejich jediná starost bude kreslení, které je baví a ještě za to třeba něco dostanou, aniž by se museli starat o ty otravné věci kolem. Byla by to win-win spolupráce. Kdybych mohl mít více účtů, tak to udělám a cizí obrázky nahrávám na "vedlejší účty", ale takhle se mi nechce každý měsíc na každé fotobance vyhledávat, co se kde komu a za kolik prodalo a sepisovat to ručně.

- pokud vám vyhazují obrázky kvůli podobnosti, tak tomu rozdělením na více účtů zabráníte

- můžete snadněji analyzovat trh, respektive vyhledávací algoritmy fotobank. Např. na jeden účet budete nahrávat dlouhé popisky, na druhý krátké a budete zkoumat prodejnost a podobně.
Hodnocení: 0
Petr1
 
IP: 108.62.116.1xx

Reputace: 0

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod admin » 23. červen 2020 15:50

Nejde to a když to na některých fotobankách zkusíš, tak si koleduješ o smazání obou účtů. Takže tohle bych fakt nedělal. Čistější mi přijde pomoct jim udělat vlastní účet. A nebo pak se tu probírala nějaká služba - v podstatě něco podobného jako jsi chtěl dělat - viz http://forum.fotobanky.cz/diskuse-pro-n ... t3102.html
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Začátek na fotobankách

Příspěvekod Bananaboy » 23. červen 2020 16:15

Návštěvník píše:Ahoj,

nevíte, jestli je možné mít na jedné fotobance 2 různé, úplně oddělené účty, na které nahráváte jakožto jedna fyzická osoba?
Šlo by je pak propojit oba s jedním PayPalem?

Podľa toho, ktorú fotobanku myslíš. Na Envate má veľa ľudí dva účty. Aj ja. Jeden exkluzívny a jeden neexkluzívny. Dokonca to niekde v pravidlách doporučujú priamo ľudia od Envata, že si každý môže legálne vytvoriť viac účtov. Prepojenie s jedným PayPalom je samozrejmé.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Bananaboy
 
Příspěvky: 3837
Registrován: 8. duben 2013 19:18
Bydliště: Slovensko

Reputace: +1026

PředchozíDalší

Zpět na Diskuse pro nováčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé