Návod jak nahrávat přes Stocksubmitter

Ať už to jsou služby pro hromadný upload, nastavování IPTC nebo generování seznamu klíčových slov

Re: Návod jak nahrávat přes Stocksubmitter

Příspěvekod Netherspite » 30. říjen 2016 15:03

Pitju píše:Ahojte
Nahrávate tu niekto videá cez StockSubmitter konkrétne mám na mysli Videoblocks. To fak je nutné každých 48 prepisovať v nastavení všetky údaje, keďže sú pre ftp upload len dočasné?
Ďakujem

Unfortunately, you will need to update the FTP credentials in the program settings periodically for VideoBlocks.
We're planning to automate this though.
+Pitju Hodnocení: +1
Netherspite

Reputace: +12

Příspěvekod Pitju » 30. říjen 2016 18:27

Thnx Netherspite. Good job
Hodnocení: 0
Pitju

Reputace: +24

Příspěvekod Pitju » 30. říjen 2016 18:39

Dnes som prvý krát použil StockSubmitter na upload videa. Neprešli mi všade IPTC tagy. Nejdem robiť odpočet, ktoré nie a ktoré ano. Spýtam sa len takto: Funguje na upload videa Videoblocks a Pond5 tak aby prešli aj IPTC tagy?

Now my poor English :)

Today I used StockSubmitter to upload videos at first time. IPTC tags not undergone everywhere. I'm not going to write where microstock failed. I ask only the following: Works uploading videos to Videoblocks or Pond5 with IPTC tags correctly?
Pitju

Příspěvekod Netherspite » 31. říjen 2016 01:19

Unfortunately, most of the agencies do not parse metadata from uploaded videos automatically.
However, StockSubmitter DOES fill the metadata, attach releases and submit images for review when it performs the submission.
So you need to just let the program to perform the submission (keep the submission checkboxes on the agencies and let it run for some time) and it'll do the neccessary things.
Netherspite

Příspěvekod Pitju » 28. leden 2017 21:25

QuickMeta does't work (photos and videos)....illustrations work
Pitju

Příspěvekod Netherspite » 29. leden 2017 09:02

Pitju píše:QuickMeta does't work (photos and videos)....illustrations work

Please try the latest program update.
Netherspite

Příspěvekod Pitju » 29. leden 2017 12:25

Update didn't fix it

Tí čo používate Stocksubmitter, máte podobný problém? Ďakujem za odpoveď

I asked others if they have a similar problem
Pitju

Příspěvekod Pitju » 29. leden 2017 19:09

Now it works
Pitju

Příspěvekod Netherspite » 30. leden 2017 08:08

Sorry for the inconvenience.

Shutterstock keeps changing things on their side during the last 2 weeks. I'm updating the program as soon as possible.
Netherspite

Příspěvekod NaturaLinda » 18. březen 2017 19:52

Prosím, pomozte :D

Toto je poprvé, co jsem nahrávala své obrázky pomocí Stocksubmitter.
Žádný problém s Fotolia a Dreamstime ale nemohu se připojit k Bigstock a 123rf. Má někdo stejný problém? Myslím, že moje přihlašovací jméno a heslo je v pořádku. Zkoušela jsem několik možností ... email, přihlašovací jméno, atd.
A divná věc o Depositphotos .... oznámení, že od 1. 0ctober je jakási stávka constributorů, protože tahle fotobanka chcete snížit výnos za fotku .. a objeví se návrh "nenahrávat už žádné další snímky". Nahráváte tam stále nebo si toho nemám všímat? (Nevadí mi tolik, když tam nahrávat nebudu, protože tam mám zatím jen 0,9 USD) :D

A pak mám další otázku. Když nahraji všechny své snímky do fotobank, mohu pak odstranit tu složku s fotkami a ony zůstanou i nadále v Stocksubmitteru se všemi klíčovými slovy a tak dále, takže je budu moci použít někdy v budoucnu znovu? Ptám se, protože upravuji fotky ve formátu RAW v programu Lightroom, a pak exportuji do jpg pouze ty, které chci zrovna použít a po použití je většinou smažu (šetřím si tak místo na disku v mém počítači - a upravené RAWy mám stále k dispozici v Lightroomu). Jak to děláte vy?

Díky :D
-------------------------------------------------------------------------------

Please, help :D

This is my first time uploading my pics via Stocksubmitter.
No problem with Fotolia and Dreamstime but I can´t connect to Bigstock and 123rf. Someone has the same problem? I think my login and password is fine. I tried several possibilities ...email, login name, etc.
And a weird thing about the DepositPhotos .... the announcement that from 1 0ctober is the constributor´s protest on because thos photobank want to give a less money for pics.. and suggestions "not to upload anymore pictures". Do you still upload there? (I do not mind not to because I have there just 0,9 USD :D

And then I have an another question. When I upload all my pictures to photobanks can I delete the folder with pics and it will still stay in the Stocksubmitter with all keywords and so on, so I can use it sometime in the future again? I´m asking because I edit my RAW pictures in Lightroom and then I export jpg only for using and after using I usually delete it (this way I save space in my computer - edited RAW pics are still in Lightroom program).

Thank you for your help.
NaturaLinda

Reputace: +1

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje ulehčující prodej ve fotobankách