Danění přímů z fotobank

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Ravennka » 2. březen 2016 08:37

Maličko offtopic, ale asi by nebylo od věci, kdyby někdo znalý napsal nějaký návod pro cca 90% lidí - tj.:

> jsem OSVČ - jak vyplním formulář, když dělám (i) fotobanky
> OSVČ jako vedlejší činnost - jak vyplním formulář
> jsem na mateřské (v domácnosti), dělám na autora - jak vyplním formulář

Jistě by ten článek měl velký ohlas a tisíce děkovných dopisů 8-)
+ahas, +sedmicka7a, +soim Hodnocení: +3
Uživatelský avatar
Ravennka
 
Příspěvky: 4890
Registrován: 14. červenec 2013 11:56

Reputace: +750

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Jirik » 2. březen 2016 10:56

Ty náklady nebo paušál se snad od výdělku odečítají a ne přičítají, tak jak to má Prudek. Pak se ještě odečte nezdanitelná položka-úleva na dani, sociálka a zdrávka a teprve potom se z té částky počítá daň. (Pokud máte více různých příjmů, tak také tápu jak to vše dát dohromady). No, také bych uvítal někoho, kdo sem hodí nějaký vyplněný růžový formulář s nějakým příkladem. Případně admin by mohl tento vzor, nebo článek poté pověsit na jeho stránky.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Jirik
 
Příspěvky: 690
Registrován: 11. duben 2013 21:56
Bydliště: Praha

Reputace: +37

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod PandaWild » 2. březen 2016 11:02

Jirik píše:Ty náklady nebo paušál se snad od výdělku odečítají a ne přičítají, tak jak to má Prudek. ...
On to uváděl jako kolik by musely být příjmy, aby z toho nebyly ještě daně.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Anika » 2. březen 2016 11:40

Jirik píše:Ty náklady nebo paušál se snad od výdělku odečítají a ne přičítají, tak jak to má Prudek. Pak se ještě odečte nezdanitelná položka-úleva na dani, sociálka a zdrávka a teprve potom se z té částky počítá daň. (Pokud máte více různých příjmů, tak také tápu jak to vše dát dohromady). No, také bych uvítal někoho, kdo sem hodí nějaký vyplněný růžový formulář s nějakým příkladem. Případně admin by mohl tento vzor, nebo článek poté pověsit na jeho stránky.


Pozor! Sociálka a zdrávka se neodečítá (od roku 2008).
http://www.ipodnikatel.cz/Ucetnictvi-a- ... klady.html

§ 25 odst. 1 písm. g)

Tedy nejsem odborník, tak to netvrdím na 100%, ale na 90 ano :)
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Neznamy » 2. březen 2016 12:08

Anika píše:Tedy nejsem odborník, tak to netvrdím na 100%, ale na 90 ano :)


Ano, socko a zdrávko není daňově uznatelný náklad.

Jirik píše:Pokud máte více různých příjmů, tak také tápu jak to vše dát dohromady.


V Příloze 1 růžového formuláře (dole - 2. Doplňující údaje (§ 7 zákona)) se uvede z čeho všeho příjmy jsou, pokud část je třeba poradenství, další část pronájem, a další třeba autorské honoráře, uvede se Název hlavní (převažující činnosti) a její paušál, a názvy dalších činností plus odpovídající paušál. Pak je tam položka Celkem, kde se to sečte a je hotovo.
Hodnocení: 0
Neznamy
 
Příspěvky: 244
Registrován: 8. únor 2016 08:23

Reputace: +58

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Tereza_ » 2. březen 2016 12:12

http://tereez.cz/wp-content/uploads/2016/03/DP_OSVC_vedlejsi.pdf
Tady je narychlo nahozený recept pro OSVČ vedlejší.
+Laborec425, +Ravennka, +firstpentuer, +sedmicka7a Hodnocení: +4
Tereza_
 
IP: 194.228.134.1xx

Reputace: 0

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod admin » 2. březen 2016 12:22

Tereza_ píše:http://tereez.cz/wp-content/uploads/2016/03/DP_OSVC_vedlejsi.pdf
Tady je narychlo nahozený recept pro OSVČ vedlejší.


Terezo, nechceš o tom napsat celý článek? Rád jej přidám na fotobanky.cz (petr@vaclavek.com), odměna (a vděk ostatních) tě nemine.
Hodnocení: 0
Fotograf, grafik, fotobankéř na volné noze a místní admin | fotobanky.cz | ilustrator.cz | dubanci.cz
Uživatelský avatar
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 3. duben 2013 09:17

Reputace: +554

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod sci » 2. březen 2016 14:43

Napsat obecný návod je celkem obtížné - každý má jiné podmínky a nikdy si nejde vzpomenout na vše :). Navíc není úplně jednotný názor jestli danit jako autor nebo jako živnost (osobně si myslím, že správně je podle autorského zákona). Ale obecně, lze si to zkusit vyplnit na daňovém portále, kupodivu to tam slušně funguje.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
sci
 
Příspěvky: 100
Registrován: 8. duben 2013 14:48

Reputace: +12

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod prudek » 3. březen 2016 23:48

Takže co jsem zjistil a jak to udělal a pár rad:

Byl jsem na finančáku a ženská mě říkala, že to musím zdanit jako autorskej honorář, tj 40% do nákladů. 60% by to bylo třeba za nafocení svatby, nebo fotek do katalogu na smlouvu. Nicméně si tím nebyla jistá na 100%, ale jen na 90% No už jsem přiznání podal.

1) Nejjednodušší je stáhnout interaktivní formulář z webu, třeba tady http://www.mesec.cz/formulare/priznani- ... ssz-a-vzp/

2) Pro tříjem z fotobank si sečtete USD

3) součet vynásobíte jednotným kurzem ČNB pro rok 2015, což je 24,69. Na netu se to dá kupodivu blbě najít, ale už to mám i potvrzeno od úřednice že je to pro USD a rok 2015 24,69

4) nebudu řešit jiné příjmy jako závislou činnost nebo nájem, ale co se týká fosení a jiného podnikání, vyplní se příloha č. 1 v interaktivním formuláři a formulář to spočítá za vás. Je na vás, zda si dáte do nákladů 40%, nebo budete případně riskovat a dáte 60%. Já dal 40%.

5) někde to tam trošku blbne, tak hlavní je mít dole výpočet v tabulce a musí to sedět v buňkách 101, 102 a 104. Není to žádnej velkej problém. Skontrolovat kalkulačkou si to umí každej.

Já mám živnost a ze zákona platím sociálku a zdravku to zákonný minimum. Pokud nepřesáhnu minimální daň, tak se mi nezvedne ani to co platím na zdravko a socku.

Dan
Hodnocení: 0
prudek
 
IP: 37.44.22.xx

Reputace: 0

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod shalom3 » 3. březen 2016 23:57

Řekla bych, že to lze považovat za živnost. Byla jsem loni na živnosťáku nechat si to zapsat jako obor, hlavní živnost má název Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, obor pak Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce. Tak mi to sami navrhli, když jsem jim vysvětlila, jak to probíhá.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
shalom3
 
Příspěvky: 4475
Registrován: 1. březen 2014 22:50

Reputace: +1038

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot]