Danění přímů z fotobank

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod styna » 10. březen 2016 12:17

Fotobanky pro vás budou vedlejší výdělečnou činnosti, jste-li OSVČ a zároveň:

Zaměstnáni a máte alespoň minimální mzdu


Bylo mi sděleno na OSSZ, že pokud příjem z fotobank přesahuje výši zaměstnaneckého platu, tak potom jsou fotobanky hlavní výdělečnou činností... Můžete mi to potvrdit, nebo jsem dostala na úřadě zase další mylnou informaci?
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
styna
 
Příspěvky: 1041
Registrován: 14. září 2013 06:20

Reputace: +40

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Tereza_ » 10. březen 2016 13:00

S tím OSVČ - chtěla jsem uvést i situaci, kdy je člověk OSVČ a nic jiného k tomu nedělá, necítí se jako nezaměstnaný, protože si vybral, že bude jen OSVČ a bude to dělat jako hlavní činnost.

S příjmy máš Pando pravdu, když bude Petr chtít, asi to může doplnit, napříč tím přiznáním je více výjimek, ale snažila jsem se pokrýt hlavně ty případy, které se dějí relativně často, omlouvám se, popravdě jsem nečekala, že by u mnoha lidí příjem z fotobank převýšil příjem ze zaměstnání.
+PandaWild, +ahas Hodnocení: +2
Tereza_
 
IP: 194.228.134.1xx

Reputace: 0

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod PandaWild » 10. březen 2016 13:05

To se stane např. když mám práci na poloviční úvazek. Účetní říkala že nějaký menší přesah ještě nevadí, tak nevím kdy "už to začíná vadit".

Ale jinak dobrý a velmi užitečný článek.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Miky » 10. březen 2016 13:44

Pekny clanek. Mel bych takovou uplne zakladni otazku, protoze uz se to tu resilo a mam pocit ze nevyresilo.
Co je to vlastne ten prijem? Jsou to penize ktere obdrzime na ucet(paypal)? Nebo jsou to penize na fakturach?
Napr. Envato nam poskytuje online trznici na prodej nasich autorskych del. Zakaznik zaplati za licenci, obdrzi fakturu kde je uveden autor jako prodejce. Stejnou fakturu obdrzi autor a v zapeti druhou fakturu kde autor vyplaci XY% z prodejni ceny firme Envato a az ten zbytek pak Envato posle na ucet(paypal) autora. Predpokladam ze prijem = prodejni cena. Nikoliv jen castka, kterou pak dostanem na ucet.
+PandaWild Hodnocení: +1
Miky
 
Příspěvky: 389
Registrován: 16. říjen 2013 07:39

Reputace: +68

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod sci » 10. březen 2016 14:51

U přehledů na sociální pojištění se jedná o vedlejší činnost tehdy když: 1) vykonáváte zaměstnání z něhož je odváděno SP alespoň v minimální výši 2) jste státní pojištěnec (studium, mateřská, důchod, invalidní důchod) 3) při péči o dítě nebo mladší 10 let, které je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I , nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II, nebo stupni III a je osobou blízkou ve společné domácnosti anebo stupni IV a žije s osobou samostatně výdělečně činnou v domácnosti 3) při výkonu vojenské služby 4) je nezaopatřeným dítětem. Na výši příjmů to nezáleží.
+PandaWild, +Ravennka Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
sci
 
Příspěvky: 100
Registrován: 8. duben 2013 14:48

Reputace: +12

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod PandaWild » 10. březen 2016 15:14

Tedy vlastně hlavní činnost je to, kde se platí zálohy na pojištění a daně a když to může být zaměstnavatel (nebo ze státu), tak navýšení jiných příjmů není důvod to přesouvat jinam. Tak to vypadá rozumně.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Návštěvník » 10. březen 2016 18:10

Díky za článek, který mnoha lidem pomůže se zorientovat v této problematice. Můžete tam ještě doplnit modelovou situaci fotobankéře, který v roce 2015 vykonával práci pro fotobanky výhradně jako svoji hlavní činnost (OSVČ) s fiktivními údaji? Dík.
Hodnocení: 0
Návštěvník
 
IP: 46.135.90xx

Reputace: 0

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Miky » 11. březen 2016 08:35

Miky píše:Pekny clanek. Mel bych takovou uplne zakladni otazku, protoze uz se to tu resilo a mam pocit ze nevyresilo.
Co je to vlastne ten prijem? Jsou to penize ktere obdrzime na ucet(paypal)? Nebo jsou to penize na fakturach?
Napr. Envato nam poskytuje online trznici na prodej nasich autorskych del. Zakaznik zaplati za licenci, obdrzi fakturu kde je uveden autor jako prodejce. Stejnou fakturu obdrzi autor a v zapeti druhou fakturu kde autor vyplaci XY% z prodejni ceny firme Envato a az ten zbytek pak Envato posle na ucet(paypal) autora. Predpokladam ze prijem = prodejni cena. Nikoliv jen castka, kterou pak dostanem na ucet.

Nikdo nic? Je ta otazka tak slozita? Sice jsem zvyklej na forech o fotobankach odpovidat a ne se ptat, ale zkusim to znova.

Situace 1: Dam do prijmu az penize ktere mi Envato posle na ucet.
Vypada to dobre, ale co zakaznik a jeho faktura? Zakaznik si pak da do nakladu fakturu, kde je napsano ze autor-XY prodal zakaznikovi-XY licenci za $100. Jenze ten autorXY si dal do prijmu jen $50(jen co opravdu obdrzel na ucet).

Situace 2: Dam do prijmu penize ktere jsem podle faktury ziskal za prodej licence(i kdyz jsem ve skutecnosti obdrzel jen polovinu).
Prodejni cenu tozn. castku $100 z faktury kterou zakaznik-XY da do svych nakladu da autor-XY do svych prijmu a pak tu druhou fakturu kde autor-XY vyplaci $50 provizi firme Envato si da autor-XY do svych nakladu(a v pripade ze pouziva pausal tak ma docela smulu).

Tak jak?
Hodnocení: 0
Miky
 
Příspěvky: 389
Registrován: 16. říjen 2013 07:39

Reputace: +68

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod Anika » 11. březen 2016 08:59

Je to složitá otázka a myslím, že záleží i na tom, jakým způsobem ta modelová osoba účtuje. Jestli vede účetnictví nebo daňovou evidenci.
Můj názor (nevydávám to za všeobecnou pravdu) je takový, že pokud se týká daňové evidence, bere se za příjem to, co přijde na účet, protože faktura není daňový doklad. Nezapočítávají se faktury ale skutečné peníze, to znamená, že v tomhle případě je rozhodující výpis z účtu (paypalu) a to, co je na něm.
Ten zákazník ty peníze neposílá tobě ale Envatu, takže to už se tvé evidence netýká. Jenže to je v zahraničí a kdoví jak to tam účtujou a jaké tam mají předpisy a pravidla...

V případě účetnictví to může být jinak, s tím nemám zkušenost.
+Miky, +PandaWild Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
Anika
 
Příspěvky: 1831
Registrován: 11. červenec 2013 18:40

Reputace: +248

Re: Danění přímů z fotobank

Příspěvekod PandaWild » 11. březen 2016 09:34

Také si myslím že platí to co přijde na účet, i když se to Envato snaží převést na autora (ne moc povedeně). Envato ten příjem daní, není to transakce mezi autorem a kupcem i když to tak budí dojem.
+Miky Hodnocení: +1
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot]