DACS pro rok 2016

Pochlubte se svými úspěchy, zanadávejte na fotobanky, upozorněte na novinky

DACS pro rok 2016

Příspěvekod duben » 28. červenec 2016 09:31

Už se zase mohou žádat autorské poplatky za tištěné knihy, časopisy apod. v UK přes DACS, letos navíc kdo zažádá do konce července má možnost vyhrát jeden ze dvou iPadů air.
Žádost se dává tady: https://www.dacs.org.uk/for-artists/payback

Návod jak na to mám od loňska na FotoRadách
http://fotorady.cz/fotorady/ziskejte-pe ... e-britanii

kdyby někdo preferoval EN variantu tak tu mám na MicrostockTools
http://microstocktools.com/artists-payback-from-dacs/

Loni jsem to zkoušel poprvé a dostal něco přes tisícovku, takže pokud někde fotky nebo ilustrace máte, smysl to určitě má.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 28. červenec 2016 13:02

Stando, jak mám rozumět tvému "... vydání maximálně 3 knih. Případně také 3 magazínů a tří TV pořadů"? tzn. že pokud mám nálezu víc, další uvádět nemůžu?

A ještě k tomu, "něco přes tisícovku", kolik jsi měl nárokovatelných nálezů v knihách? Kvůli pár korunám bych se s tím nevyplňoval...

Dík.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod duben » 28. červenec 2016 13:39

Ondro je to tak, ze pro uznani naroku musis uvest alespon jednu ale max. nejake 3 knihy. Nemusis dohledavt vsechny, to uz je jejich prace.

Ja mel loni tusim 3-4 knihy v UK o kterych jsem vedel a bylo to tusim nekde kolem 1500 Kc co jsem dostal (nemam ted u sebe ucetnictvi a nepamatuju si to vic jak radove). Letos jak pribyli za rok 2015 tak jich bude kolem 10 a sice je momentalne kurz libry dole a do vanoc to zase poskoci, posledne to tusim posilali kolem prosince.

Smysl to podle me ma, najit knihy a vyplnit to je na 10 minut a pristi rok to mas predvyplnene, takze pokud nechces jen tak pro radost uvest jine ISBN a tituly, tak nechas jen to z lonska a maximalne navysis pocet knih a pouzitych fotek.

Jinak ja TV ani casopisy nevyplnoval, protoze sice jsem mel nejake fotky v novinach a casopisech, ale nevim jestli i v tistenych verzich (to je podminka) a i kdybych mel jistotu tak musim uvest presne cislo novin nebo casopisu a to uz nedavam. A jak dohledat vyskyt v TV pokud to nekupuji primo ode me tak to uz vubec netusim. Takze ja narokuju jen ty knihy.
+NaturePhoto.cz Hodnocení: +1
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod Sagi » 28. červenec 2016 15:40

Ahoj jeste jsem se chtela, zda tam mohou byt knihy i za rok 2016 nebo jen 2015 a niz.

Diky moc ;)
Hodnocení: 0
Sagi
 
Příspěvky: 151
Registrován: 2. březen 2015 12:36

Reputace: +35

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod PandaWild » 28. červenec 2016 17:41

Je to do konce předešlého roku, tedy do konce 2015.

Bude asi docela problém najít správné verze - protože je více verzí ISBN pro různé vydavatele a v různé době. V pokynech doporučují to ověřovat v online UK katalogu http://explore.bl.uk/ , tam většinu těch nalezených věcí nenacházím, tak s tím asi bude bída, že to neuznají. (mimochodem, co otázka platby z UK a DPH?)
+NaturePhoto.cz, +Ravennka Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod NaturePhoto.cz » 28. červenec 2016 19:36

"mimochodem, co otázka platby z UK a DPH?", další důvod proč se asi na to vyprdnu...
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
NaturePhoto.cz
 
Příspěvky: 31
Registrován: 23. červenec 2015 18:55

Reputace: +35

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod duben » 28. červenec 2016 19:52

Je to jen z konce předešlého roku, takže jak píše panda 2015, ty co jsou v roce 2016 tam můžeš dát až za rok.

V tom článku s návodem je jak to najít na Amazon a Google Books, tam obvykle přímo vidíš datum vydání, nebo to vidíš v editorialu knihy, na ten je náhled skoro vždy.. Taky tam vidíš jestli to není jen elektronická kniha a takových se to netýká. Ale obvykle je to kombinace elektronická + tisk. Na UK katalogu jsem to vůbec nezkoušel. Zkusím se tam podívat.

Ondro co se DPH týká, tak ty se stejně podle mého staneš plátcem DPH tak jako tak díky obratu za posledních 12 měsíců. Jinak uvádíš u nich VAT pokud ho máš. Oni udělají self biling (píšou to tam), ale podle mého to tak jako tak půjde uvést prostě na danění formou autorských odměn, kde tě faktura netrápí a DPH taky ne. Já na autorské honoráře daním veškeré příjmy s fotobank. Jediné negativum paušál 40 procent místo 60 rád oželím za to, že nemusím řešit zahraniční faktury, správnost textu na faktuře apod. ze strany fotobank, protože oni ti vstříc nijak v tomhle ohledu stejně nevyjdou.
Hodnocení: 0
www.duben.org | www.fotorady.cz | microstocktools.com | www.afrodita.name | www.soutez.org | www.youtube.com/LucieDubnova - fitness online
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 1088
Registrován: 8. duben 2013 13:47

Reputace: +262

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod PandaWild » 28. červenec 2016 20:10

duben píše:...tam obvykle přímo vidíš datum vydání,...
To je bohužel potíž. Co jsem hledal, datum vydání pro stejné ISBN se u různých prodejců liší třeba i o rok, nedá se na žádný údaj spolehnout. Každé vydání má jiný ISBN a prodejci datumy různě míchají mezi různými vydáními, obvykle uváděné datum nesedí s uváděným ISBN, každý to má jinak. ISBN se liší podle vydavatele (může být USA, UK), čísla vydání a varianty - zda pevný obal (hardcover), měkký (paperback) nebo ebook. Prodejci to všechno míchají dohromady a tak nikdy není jisté, který ISBN patří ke které verzi - je velká šance, že uvedeme ISBN pro vydání 2016 a ještě k tomu z USA a tedy to neprojde. Kdoví podle čeho to v DACS ověřují, jestli podle těchto nesprávných údajů, tak je kontrola dost nejistá. Dalo by se snad spolehnout jedině na náhled z knihy, ale to bývá nějaké poslední vydání (2016) a možná ebook. V tom UK katalogu jsem našel vždy jen některou 1 z těch více variant, a někdy ani to ne. Takže - nevypadá to vesele. :roll:

Byla by ještě kontrola rozkladem čísla. "978" je EAN kód pro knihy obecně, "0" nebo "1" je jazyková verze angličtina, "4747" nebo jiné číslo je číslo vydavatele, "0588" nebo jiné je číslo knihy, poslední číslice je kontrolní. Vydavatel a číslo knihy mohou mít jiné počty číslic, aby bylo dohromady 8 číslic. Tedy - u stejného vydavatele by mělo vyšší číslo tisku znamenat vyšší (pozdější) výtisk. Ještě ověřit, zda vydavatel podle čísla je vydavatelem UK: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_g ... sher_codes ... seznam je neúplný tak spíš jít na stránky vydavatele a podle zveřejněných knih zkontrolovat jeho kód. Jenže vydavatel má sídlo v USA a pobočku v UK, na které knihu vydal (jako můj případ Capstone - Raintree), také nejistá záležitost.
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod PandaWild » 28. červenec 2016 20:46

Typ na ověření správnosti vydavatele. Na stránkách https://grp.isbn-international.org je registr ISBN vydavatelů. Pro hledání je lepší se zaregistrovat (free), je více info a lepší možnosti hledání. Dá se tam vyhledávat v registru vydavatelů - v Advanced Search se zadá začátek ISBN kódu (asi tak první půlka, s pomlčkami nebo zhuštěný tvar bez oddělovačů), zvolí se mód "ISBN Prefix" a on vyhledá, pro které vydavatele ten kód odpovídá. Když bude hodně výsledků, přidat další číslici, když málo tak ubrat poslední číslici. Tam se dá ověřit, jestli je vydavatel z United Kingdom (u mých knih to bylo často jinak než udávali prodejci).
Hodnocení: 0
Uživatelský avatar
PandaWild
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 22. listopad 2013 12:03

Reputace: +1903

Re: DACS pro rok 2016

Příspěvekod ahas » 30. červenec 2016 21:24

Jiz 2 roky dostavam radove nekolik tisic z DACS a delam to zpusobem ktery popsal Standa v prvnim prispevku.

Strasne me mrzi, ze se neda najit tak snadne pouziti v casopisech. Nicmene letos jsem jednu publikaci z casaku pridal. Vyhledl jsem ji na https://issuu.com/, odtud jsem taky opsal carovy kod casopisu.
+duben, +soim Hodnocení: +2
Uživatelský avatar
ahas
 
Příspěvky: 178
Registrován: 10. duben 2013 07:34
Bydliště: Praha

Reputace: +34

Další

Zpět na Všeobecná fotobanková diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé